Hitler's Black Book Department Information

Department:

About Department Amtsgruppe IIID

Name (Before 1941)
Name (After 1941)
Economy
Address
Wilhelmstrasse 106, Berlin
History
The RSHA (Reich Main Security Office) came into existence on 27/9/39 after being separate offices of the SD (security service) and SS (nazi paramilitaries) since the mid 1930's. AMT I & AMT II were formed officially on 1/10/39 but reorganised completely after March 1941, heads of department were regularly transferred to different departments and the Einsatz Squads of paramilitary murderers when new countries were invaded as all had perceived 'undesirables' to be eliminated.
Head Officers
Vacant, Deputy: SS Major Seibert
Notes
Willi Seibert/Willy Seibert BORN 17. June 1908 in Hannover; Died 30. März 1976 in Bremen, NSDAP 1886112, SS 272375, Joined the RSHA in October 1939, and became Deputy Chief of RSHA III D On 1 August 1940, he was promoted to Sturmbannfuhrer and covered both IIID and IIID2 departments from 1 January 1941. In May 1941 he joined Einsatzgruppe D and returned in the summer of 1942 to the RSHA where he remained until the end of the war. He was arrested by the British after the war and spent some years in prison after being originally sentenced to death for war crimes and the sentence later being commuted.
Sources
typography of terror /arenhovel
Small Medium Large Landscape Portrait